Menu

Poznaj okolicę

Miejscowość Wierzbiczany znajduje się na pojezierzu gnieźnieńskim, pomiędzy miejscowościami: Gniezno i Trzemeszno. Wieś otulona jest licznymi lasami oraz jeziorami. W niedalekiej odległości znajdują się jeziora: Wierzbiczańskie, Kujawki, Byczek czy Jankowskie. To idealne miejsce do odpoczynku oraz życia. 

 

Wieś Wierzbiczany znajduje się około 7km. od centrum Gniezna w spokojnej i cichej okolicy lasów i jezior. Miejsce to wielu gnieźnian nazywa zielonymi płucami miasta. Okolica daje nieograniczone możliwości wypoczynku oraz rekreacji. Bliskość czterech jezior to raj dla wszystkich miłośników wędkarstwa i relaksu nad wodą. Jeziora są również idealnym miejscem na poznawania okolicy z łódki czy kajaka. Dzięki połączeniu jezior z lokalnymi rzekami, spływ kajakowy po okolicy może być idealnym pomysłem na aktywny wypoczynek. Brak ośrodków wypoczynkowych oraz zorganizowanych plaż w bezpośrednim sąsiedztwie, sprawia, że nadal jest to miejsce ciche i spokojne a objęcie tego terenu programem Natura 2000 gwarantuje także spokój, ekologię i nienaruszoną symbiozę z przyrodą także w przyszłości

Około 2km od serca miejscowości leży jezioro Wierzbiczańskie, jest to oaza spokoju i czystej wody. Powierzchnia jeziora wynosi 194 ha, długość 4 km, szerokość od 150m do 1 km. Maksymalna głębokość to 21 m. Co ważne – jezioro objęte jest strefą ciszy ( zakaz używania silników spalinowych ). Jest to też jedno z ulubionych miejsc do wędkowania – jezioro słynie z takich gatunków jak: płoć, wzdręga, lin, karp, szczupak, okoń czy leszcz.

” Rzeka [Wełna] wypływa w okolicach Gniezna, z Jeziora Wierzbiczańskiego lub jak mówią niektóre źródła nieopodal wsi Osiniec, i po zatoczeniu wielkiego łuku o długości 118 km wpada do Warty w Obornikach. W górnym i środkowym biegu jest to typowa rzeka nizinna, leniwie wijąca się na dnie doliny, wśród zazwyczaj podmokłych i torfiastych łąk. W dolnym biegu, na wielu odcinkach przypomina rzekę górską, ze względu na spotykane bystrza, ostre zakola oraz faunę i florę zawierającą elementy charakterystyczne dla terenów górskich. (…)

Kajaki zwodować można np. na jednej z plaż Jeziora Wierzbiczańskiego. Ten sporych rozmiarów akwen (..) zachęca swą urozmaiconą linią brzegową do odbycia łatwej i przyjemnej wycieczki. Jego atutem jest bardzo czysta woda, a ciekawostką dla kajakarzy – możliwość przepłynięcia ukrytym w trzcinach kanałem do sąsiedniego, mniejszego Jeziora Byczek. Alternatywnym początkiem trasy może też być Jezioro Jankowskie, nad którego brzegiem znajduje się ośrodek wypoczynkowy.” 

 źródło: www.turystyka.powiat-gniezno.pl

DSC09404 - Poznaj okolicę

 

Najbliższa okolica, zachęca również do wypraw rowerowych. Spokojne, asfaltowe drogi a także rozległe lasy, dają nieograniczone możliwości wypraw krótszych i dłuższych. Nadleśnictwo zadbało również o to by kompleks leśny, który zaczyna się w Lubochni (ok. 4km od Wierzbiczan) był dobrze oznakowany i oferował wiele ciekawych ścieżek rowerowych z różnym stopniem zaawansowania. Wierzbiczany więc mogą być interesującą bazą wypadową do poznawania pojezierza gnieźnieńskiego z pozycji rowera. Przykładowo – w niewiele ponad godzinę dojechać stąd możemy do najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego w Wielkopolsce – Skorzęcina czy Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

 

Depositphotos 9194439 l 2015 - Poznaj okolicę

Tutaj znajdziesz różne trasy rowerowe po okolicy wraz z mapami -> Kliknij

 

W okół Wierzbiczan rozciąga się kilka szlaków lokalnych jak i regionalnych. W prosty sposób można się do nich włączyć i z użyciem tradycyjnej mapy lub urządzenia gps, poznawać piękno pojezierza gnieźnieńskiego.

 

Również fauna i flora pojezierza gnieźnieńskiego i rejonu Wierzbiczan sprawia, że jest to miejsce wręcz wymarzone do życia. Obfitość lasów głównie sosnowych, przyciąga rzadkie okazy zarówno zwierząt jak i roślin. Szata roślinna jest tu bardzo ciekawa z racji iż w znacznej części są to nadal tereny dziewicze, odwiedzane przez ludzi dość rzadko. Z rzadkich gatunków rosną tu, np. naparstnica purpurowa, listeria jajowata, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów, rosiczka drobnolistna i okrągłolistna, skrzyp gałęzisty i pstry, widłak spłaszczony i jałowcowaty, pęczyna błotna, podejźrzon marunowy. Również fauna reprezentowana jest tutaj przez gatunki chronione, tj. ptaki: żurawie, bociany czarne, kruki, łabędzie nieme, błotniaki stawowe, myszołowy, zaobserwowano także orła bielika i czaplę siwą; ssaki: wydry, jeże, ryjówki, nietoperze, wiewiórki.

 

Bez nazwy 1 - Poznaj okolicę

 

Osiedle Żurawia, znajduje się w samym sercu prestiżowego trójkąta Wierzbiczany – Szczytniki – Lubochnia który przez wielu Wielkopolan i nie tylko wybierany jest w ostatnich latach jako miejsce do zamieszkania. Jest to miejsce w którym czuje się spokój, ciszę a przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Dom w bliskim obrębie trzech jezior, wśród lasów i dziewiczych plaż to bardzo atrakcyjna lokalizacja. Dodatkowym atutem jest szybki i dobry dojazd do miasta a także bogata oferta rekreacyjna. Sprawia to, że Osiedle Żurawia jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.