Menu

Poznaj okolicę

Miejscowość Wierzbiczany znajduje się na pojezierzu gnieźnieńskim, pomiędzy Gnieznem i Trzemesznem. Wieś otulona jest licznymi lasami oraz jeziorami – w niedalekiej odległości znajdują się jeziora: Wierzbiczańskie, Kujawki, Byczek czy Jankowskie. Tak wyjątkowe usytuowanie osiedla, czyni je idealnym miejscem do zamieszkania.

 

Wieś Wierzbiczany znajduje się około 5 kilometrów od Gniezna, w spokojnej, bezpiecznej i cichej okolicy lasów i jezior. Miejsce to nazywane jest przez gnieźnian zielonymi płucami miasta. Okolica daje nieograniczone możliwości wypoczynku oraz rekreacji. Bliskość czterech jezior to raj dla wszystkich miłośników wędkarstwa i relaksu nad wodą.

Brak ośrodków wypoczynkowych oraz zorganizowanych plaż w bezpośrednim sąsiedztwie sprawia, że nadal jest to miejsce ciche i spokojne. Warto podkreślić, że teren jest objęty programem Natura 2000, co gwarantuje jego mieszkańcom spokój, możliwość życia bliżej natury i symbiozę z przyrodą także w przyszłości. Oznacza to, że w okolicy nie powstaną uciążliwe zakłady przemysłowe i przetwórcze, a w regionie także w przyszłości zostanie utrzymany najwyższy standard ochronny w zakresie przyrody, ekologii i dziedzictwa naturalnego.

 

Niespełna 2 kilometry od Osiedla Żurawia leży jezioro Wierzbiczańskie. To prawdziwa oaza spokoju i czystej wody. Co ważne, jezioro objęte jest strefą ciszy i obowiązuje na nim zakaz używania silników spalinowych. Jest to też jedno z ulubionych miejsc do wędkowania, słynące z takich gatunków  ryb jak: płoć, wzdręga, lin, karp, szczupak, okoń czy leszcz.

W wodach jeziora ma też swój początek bieg rzeki Wełny, która malowniczo wije się wśród okolicznych łąk i leniwie wpada do Warty w Obornikach. Ze względu na wartki nurt miejscami przypomina rzekę górską, z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt oraz bystrzami i zakolami. Na jednej z plaż jeziora Wierzbiczańskiego można zwodować kajaki i kanałami łączącymi okoliczne jeziora lub nurtem Wełny udać się na przyjemną wyprawę.

” Rzeka [Wełna] wypływa w okolicach Gniezna, z Jeziora Wierzbiczańskiego lub jak mówią niektóre źródła nieopodal wsi Osiniec, i po zatoczeniu wielkiego łuku o długości 118 km wpada do Warty w Obornikach. W górnym i środkowym biegu jest to typowa rzeka nizinna, leniwie wijąca się na dnie doliny, wśród zazwyczaj podmokłych i torfiastych łąk. W dolnym biegu, na wielu odcinkach przypomina rzekę górską, ze względu na spotykane bystrza, ostre zakola oraz faunę i florę zawierającą elementy charakterystyczne dla terenów górskich. (…)

Kajaki zwodować można np. na jednej z plaż Jeziora Wierzbiczańskiego. Ten sporych rozmiarów akwen (..) zachęca swą urozmaiconą linią brzegową do odbycia łatwej i przyjemnej wycieczki. Jego atutem jest bardzo czysta woda, a ciekawostką dla kajakarzy – możliwość przepłynięcia ukrytym w trzcinach kanałem do sąsiedniego, mniejszego Jeziora Byczek. Alternatywnym początkiem trasy może też być Jezioro Jankowskie, nad którego brzegiem znajduje się ośrodek wypoczynkowy.” 

 źródło: www.turystyka.powiat-gniezno.pl

DSC09404 - Poznaj okolicę

 

Najbliższa okolica, zachęca również do wypraw rowerowych. Spokojne, asfaltowe drogi, a także rozległe lasy, dają nieograniczone możliwości krótszych i dłuższych wypraw dla całej rodziny. Nadleśnictwo zadbało również o to, by kompleks leśny, który zaczyna się w Lubochni (ok. 4 km od Wierzbiczan) był dobrze oznakowany i oferował wiele ciekawych ścieżek rowerowych z różnym stopniem zaawansowania. Wierzbiczany więc mogą być interesującą bazą wypadową do poznawania pojezierza gnieźnieńskiego. W niewiele ponad godzinę możemy stąd dojechać do najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego w Wielkopolsce – Skorzęcina czy Powidzkiego Parku Krajobrazowego. 

 

Depositphotos 9194439 l 2015 - Poznaj okolicę

Tutaj znajdziesz różne trasy rowerowe po okolicy wraz z mapami -> Kliknij

 

Niezwykłe walory przyrodnicze i rekreacyjne terenów wokół osiedla, czynią je miejscem doskonałym do wychowywania dzieci, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, chwili wytchnienia dla osób starszych. Podczas spacerów czy wycieczek rowerowych mieszkańcy Osiedla docenią bogactwo gatunków flory i fauny oraz klimat, jaki dają dziewicze lasy. Co ciekawe, obok bocianów, łabędzi i czapli, spotkać tu można także żurawie. Piękny ptak wpisuje się więc doskonale w nie tylko w logo, ale również otoczenie osiedla.

 

Osiedle Żurawia pozwala korzystać z możliwości, jakie daje ta atrakcyjna lokalizacja. Jej ważnym atutem jest szybki dojazd do Gniezna. W odległości 1,3 km znajduje się duży zespół szkolno – przedszkolny w Szczytnikach Duchownych, cieszący się bardzo dobrą opinią w regionie. Na terenie szkoły odbywają się zajęcia kół sportowych, aktywnie działa także harcerstwo, które korzysta z dobrodziejstw okolicznej przyrody.

 

Bez nazwy 1 - Poznaj okolicę

 

Osiedle Żurawia, znajduje się w samym sercu prestiżowego trójkąta Wierzbiczany – Szczytniki – Lubochnia który przez wielu Wielkopolan i nie tylko wybierany jest w ostatnich latach jako miejsce do zamieszkania. Jest to miejsce w którym czuje się spokój, ciszę a przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Dom w bliskim obrębie trzech jezior, wśród lasów i dziewiczych plaż to bardzo atrakcyjna lokalizacja. Dodatkowym atutem jest szybki i dobry dojazd do miasta a także bogata oferta rekreacyjna. Sprawia to, że Osiedle Żurawia jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.